УКРАИНА, 16 фев. - SV Development. Власника Дельта Банку Миколи Лагуна в останні роки часто називають найуспішнішим українським банкіром. Він входить до сотні найбагатших українців за версією Forbes. На сьогодні Миколі Лагуну належать 69,89% українського Дельта Банку (інша частка - у найбільшого аграрного експортера Cargill), і повністю білоруський Дельта Банк, "Кредитпромбанк", "Омега банк" (98%) і "Астра банк".
Як одній людині за короткий термін вдалося сконцентрувати у своїх руках стільки фінансових активів? - Допомогла криза.
На початку 1990-х Лагун Микола Іванович три роки провчився на розвідника в Київському вищому загальновійськовому командному училищі ім.Фрунзе. Але закінчував майбутній банкір уже Київський національний економічний університет. Він зрозумів, що в незалежній Україні фінансисти будуть більш затребувані, ніж розвідники. На початку своєї кар'єри працював економістом в управлінні НБУ по Києву і Київській області, а також валютним дилером у "ВАБанку".
Влітку 2005 року Микола Лагун придбав у торгової компанії "Фокстрот" кредитну спілку "Фаворит", яка займалася роздрібним кредитуванням. Мережа "Фаворита" тоді нараховувала 450 торгових точок. У лютому 2006 року Микола Лагун зареєстрував "Дельта Банк", орієнтований на роздрібне експрес-кредитування, зі статутним капіталом в $ 60 млн. Успішна модель банку була скопійована з російського ринку. "Зробили copy-paste, - зізнається Лагун. - Російський банк залучав дешеві позики за кордоном і видавав кредити на побутову техніку під 100% річних. Жодних витрат на відділення, тільки точки в торгових центрах". За два роки Дельта Банк завоював чверть ринку. Перевагою Дельти була швидкість: реклама обіцяла, що рішення про кредит приймають за 20 хвилин. Готовність українців купувати побутову техніку під 60-90% річних перевершила всі очікування.
Втім, як і кількість шахраїв. Для протидії їм у Дельти з'явилася скорингова програма, що дозволила істотно скоротити безладну видачу кредитів. Для кредитних менеджерів розробили двотижневий курс, на якому їх навчали не лише правильно оформляти кредитні заявки, але і виявляти підроблені паспорти, а також відрізняти кримінальні татуювання. У результаті, якість кредитного портфеля зросла, і перед кризою неоплати першого платежу знизилися до 1,2%, а проблемна заборгованість - до 3,1%.
За рік до кризи Лагун змінив стратегію, що допомогло врятувати його банк - Дельта кардинально змінила джерела фінансування. Якщо в другій половині 2007-го 70% пасивів банку становили валютні кредити, то через рік на зовнішні запозичення припадало лише 30% пасивів, решту займали гривневі депозити. Щоб залучити гроші громадян, відкрили десятки відділень і запропонували дуже високі ставки за вкладами у гривні.
На виборах 2002 року Лагун балотувався до Верховної Ради України у складі блоку Команда озимого покоління (під №31 у виборчому списку). Тоді власником Укрсоцбанку, казначейством якого завідував Лагун, і головою блоку КОП був Валерій Хорошковський. Блок КОП не зумів подолати 3-відсотковий прохідний бар'єр.
У 2010-му Дельта знову скоригувала стратегію. Зі слів Миколи Лагуна, в нормальній ситуації на конкурентному українському ринку знадобилися б роки, щоб видати десятки тисяч іпотечних і автокредитів і переманити корпоративних клієнтів, але після кризи з'явилася можливість купити їх задешево. Його не лякало, що банки продають тільки проблемні кредити. З такою заборгованістю в Дельті вже навчилися працювати. "Він чітко знає, чого і як хоче досягнути, - говорила в одному з інтерв'ю засновниця групи компаній ICU, а нині голова Нацбанку, Валерія Гонтарєва. - У Лагуна є всі шанси створити найбільший комерційний банк у країні". У жовтні 2008 року Дельта Банк з активами 4,8 млрд гривень за цим показником посідав 36-е місце. За підсумками 2013го сукупні активи банку за рік зросли на 85,3%, перевищивши 55 млрд грн.
Дельта Банк веде на ринку досить агресивну політику, скуповуючи активи банків, виставлених на продаж, і стрімко нарощуючи свою присутність на банківському ринку, банк і його власник часто опиняються в епіцентрі різних скандалів. Миколи Лагуна огульно звинувачували в нецільовому використанні рефінансування від НБУ і грошей вкладників, а також у фінансуванні сепаратизму. Втім, жодне звинувачення так і не було підкріплено доказами. Останній скандал був відносно того, що банкіра затримали в аеропорту при спробі вилетіти за кордон. СБУ і сам Микола Лагун цю інформацію спростовує і вже звернувся до відповідних органів, щоб з'ясувати, хто стоїть за цією інформаційною провокацією.
Меломан, любить групу The Beatles.
У сьогоднішнього іменинника, за інформацією глянцевих репортерів, є цивільна дружина. Але її, як стверджують папарацці, Лагун всіляко приховує. Як вказують журналісти, дітей у банкіра немає.
Консалтинговая компания "SV Development"
ДобавитьКомментарии (0)